Agenda


Schedule 


Thursday, January 2, 2020
 

2:00 PM - 8:00 PM Registration and Information
7:00 PM - 9:00 PM CMBE Council Meeting

Friday, January 3, 2020
 
7:00 AM - 7:45 AM Continental Breakfast
7:15 AM - 1:00 PM Registration and Information
7:45 AM - 8:00 AM Welcome/Introduction
8:00 AM - 9:55 AM Session I: Molecular, Genetic/Epigenetic Engineering
Chairs: Timothy Downing (University of California, Irvine)
Deborah Leckband (University of Illinois at Urbana-Champaign)
8:00 AM
Ron Weiss (MIT)
Mammalian Synthetic Biology - Foundations and Applications to Programmable Organoids
8:40 AM
Li Qian (The University of North Carolina at Chapel Hill)
Reprogramming Approach for Heart Repair
9:00 AM
Peter Yingxiao Wang (University of California, San Diego)
Engineering Controllable Immune Cells for Cancer Immunotherapy
9:20 AM
Michael Gapinske, Wendy Woods, Anna Busza, Kurt Kostan, Pablo Perez-Pinera (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Correction of Duchenne Muscular Dystrophy by Exon Skipping with CRISPR/Cas9 Base Editors
9:40 AM
Eva Gabriela Baylon, Tamara Alliston (University of California, San Francisco)
POSTDOC Travel Award: Age-Dependent Control of Osteocytic Cytoskeletal Tension
9:55 AM - 10:40 AM Session II: Poster Viewing I, networking, with coffee break
10:40 AM - 1:20 PM Session III: Rising Stars
Chairs: Chelsey Simmons (University of Florida)
Leo Q. Wan (Rensselaer Polytechnic Institute)
10:40 AM
Keyue Shen (University of Southern California)
Understanding Hematopoietic Stem Cell - Niche Interactions on Supported Lipid Bilayers
11:00 AM
Timothy Downing (University of California, Irvine)
Cell-generated forces contribute to bottleneck during somatic cell reprogramming
11:20 AM
Madeleine Oudin (Tufts University)
Engineering ECM gradients to study ECM-driven cancer metastasis
11:40 AM
Matthew Fisher (North Carolina State University)
New Approaches to Improve Translation of Fiber-based Scaffold Approaches
12:00 PM
Xiaojun Lian (The Pennsylvania State University)
Wnt signaling controls mesoderm and endoderm bifurcations in a dose-dependent manner
12:20 PM
Eun Ji Chung (University of Southern California)
MMP-1 binding nanoparticles for inhibiting plaque rupture in atherosclerosis
12:40 PM
Stephanie Seidlits (University of California, Los Angeles)
A biomaterials-based approach to investigate how regional tissue mechanics influence glioblastoma tumor invasion
1:00 PM
Gregg Duncan (University of Maryland)
Novel strategies to design synthetic mucus
1:30 PM - 3:00 PM Lunch with Leaders (Keynote Speakers and Rising Stars)
3:00 PM - 6:00 PM Afternoon Break
6:00 PM - 8:00 PM Welcome Reception

Saturday, January 4, 2020
 
7:15 AM - 1:00 PM Registration and Information
7:15 AM - 8:00 AM Continental Breakfast
8:00 AM - 9:55 AM Session IV: Cell Atlas
8:00 AM
Kun Zhang, (UCSD)
Constructing single-cell maps of human organs
8:40 AM
Nikolai Slavov (Northeastern University)
High-throughput single-cell proteomics quantifies the emergence of macrophage heterogeneity
9:00 AM
Eric M. Darling (Brown University)
Proteomic Characterization of Cell Types, Subtypes, and Phenotypes
9:20 AM
Andrea De Micheli, Emily Laurilliard, Iwijn De Vlaminck, Olivier Elemento, Benjamin Cosgrove (Cornell University)
Single-cell transcriptomic analysis identifies paracrine niche signals regulating skeletal muscle stem cell fates
9:40 AM
Pranjali Beri, Anna Popravko, Benjamin Yeoman, Aditya Kumar, Enio Hodzic, Alyssa
Chiang, Afsheen Banisadr (UCSD)
GRADUATE Travel Award: Tumor Hetergeneity in Metastatic Potential May Be Indicated by Adhesion Strength
9:55 AM - 10:40 AM Session V: Poster viewing II, networking, with coffee break
10:40 AM - 12:35 PM Session VI: Multicellular Emerging Behavior
Chairs: Eun Ji Chung (University of Southern California)
Shelly Peyton (University of Massachusetts, Amherst)
10:40 AM
Ali Brivanlou (The Rockefeller University)
Deconstructing the Human Brain: The Emergence of Neuruloids
11:20 AM
Stephanie Fraley (University of California San Diego)
Engineering Cancer Cell Migration
11:40 AM
M. Lisa Manning (Syracuse University)
Predicting the material properties of cell collectives
12:00 PM
Zhen Ma, Plansky Hoang, Adriana Archilla (Syracuse University)
Directing Spatial Architecture of Human Cardiac Organoids via Geometric Confinement)
12:20 PM
William Wang, Daphne Lin, Evan Jarman, William Polacheck, Brendon Baker (University of Michigan)
GRADUATE Travel Award: Functional angiogenesis requires microenvironmental cues balancing endothelial cell migration and proliferation
12:35 PM - 6:00 PM Afternoon Break
4:00 PM - 6:00 PM Workshop: Grant Writing
Modulator: Dr. Leo Q. Wan
Presentation given by Dr. Laurel Kuxhaus, Biomechanics and Mechanobiology Program, CMMI Division, NSF
Panel Discussion: Drs. Timothy Downing, X. Edward Guo, Roger Kamm, Laurel Kuxhaus, Eunji Lee
4:00 PM - 6:30 PM Registration and Information
6:00 PM - 9:00 PM Gala Dinner: Rising Star Awards, Travel Awards, Chris Jacobs Award for Excellence in Research
and Leadership, Shu Chien Achievement Award

Sunday, January 5, 2020
 
7:15 AM - 2:00 PM Registration and Information
7:15 AM - 8:00 AM Continental Breakfast
8:00 AM - 9:55 AM Session VII: Engineering Cell-ECM Interactions
Chairs: Yi Hong (University of Texas at Arlington)
Ngan Huang (Stanford University)
8:00 AM
Valerie Weaver (UCSF)
The reciprocal interplay between ECM stiffness and tumor immunity
8:40 AM
Adam Engler (University of California San Diego)
Improving cardiovascular “diseases-in-a-dish” with active materials
9:00 AM
Jeffrey Ruberti (Northeastern University)
Making Bones from Soup: Mechanochemical Force Structure Causality in the Matrix
9:20 AM
Xinming Tong, Fan Yang (Stanford University)
Sliding Hydrogels with Molecular Mobility Enhance Stem Cell Chondrogenesis
9:40 AM
Aya Saleh, Kathryn Jacobson, Tamara Kinzer-Ursem, Sarah Calve (Purdue University)
GRADUATE Travel Award: Probing the Dynamics of Extracellular Matrix Proteins in the Developing Mouse
9:55 AM - 10:40 AM Session VIII: Poster viewing III, networking, with coffee break
10:40 AM - 12:35 PM Session IX: Engineering Cell/Tissue Models
Chairs: Nadeen Chahine (Columbia University)
Keyue Shen (University of Southern California)
10:40 AM
Nancy Allbritton (The University of North Carolina at Chapel Hill)
Large Intestine for Basic Physiology and Drug Assays
11:20 AM
Danielle Benoit (University of Rochester)
Engineered Salivary Gland Tissue Chips
11:40 AM
Jianping Fu (University of Michigan)
Synthetic Human Embryo-like Structure: A New Paradigm for Human Embryology
12:00 PM
Maribella Domenech (Universidad de Puerto Rico, Puerto Rico)
Engineering culture substrates for enhanced drug and cell potency assays
12:20 PM
Mai Ngo, Brendan Harley (University of Illinois Urbana-Champaign)
GRADUATE Travel Award: Development of a Biomaterial Model of the Glioblastoma Perivascular Niche
12:45 PM - 1:30 PM Panel Discussion: Biological Systems Engineering & Translation
Modulator: Dr. Adam Feinberg
Panelists: TBD
1:30 PM - 6:00 PM Afternoon Break
3:00 PM - 4:00 PM Educational Outreach: Molecular Engineering, 3D Bioprinting & Biomanufacturing
4:00 PM - 6:00 PM  Family-Friendly Social Event

Monday, January 6, 2020
 
7:15 AM - 11:00 AM Registration and Information
7:15 AM - 8:00 AM Continental Breakfast
8:00 AM - 10:00 AM Session X: Engineering Immune System
8:00 AM
David Mooney (Harvard University)
Building immunity with biomaterials
8:40 AM
Jenny Jiang (The University of Texas at Austin)
Systems immunology enabled immune engineering
9:00 AM
Donald Freytes (North Carolina State University)
Role of Inflammatory Cells During the Design of Tissue Engineered Constructs
9:20 AM
Wandaliz Torres-Garcia (University of Puerto Rico Mayagüez)
Multi-omics characterization of CAR-T cells through an integrative computational pipeline
9:40 AM
Chelsea Kraynak, Catherine Tang, Laura Suggs (The University of Texas at Austin)
Membrane-coated Nanoparticles to Modulate Inflammatory Macrophage Phenotype
10:00 AM - 10:40 AM Session XI: Poster viewing IV, networking, with coffee break
10:40 AM - 12:30 PM Session XII: Engineering Tissues/Organs and the Path to Translation
Chairs: Hossein Tavana (University of Akron)
Feng Zhao (Michigan Technological University)
10:40 AM
Doris Taylor (Texas Heart Institute)
Engineering Tissues and Organs and the Path to Translation
11:20 AM
Warren Grayson (Johns Hopkins University)
Point-of-Care Cell-Based Strategies for Treating Large Craniofacial Bone Defects
11:40 AM
Lexi Garcia (ARMI- Advanced Regenerative Manufacturing Inst.)
ARMI: Driving the Future of Tissue Engineering to Achieve Scalable, Modular, Automated and Controlled Production of Tissue Engineered Medical Products (TEMPs)
12:00 PM
Daphney Chery, Qing Li, Su-Jin Heo, Ling Qin, Motomi Enomoto-Iwamoto, Robert Mauck, Lin Han (University of Pennsylvania & Drexel University)
POSTDOC Travel Award: Protecting the pericellular microenvironment after injury preserves homeostatic chondrocyte mechanotransduction
12:15 PM
Gabriel Rodriguez-Rivera, Malgorzata Chwatko, Christina Waldron, Elizabeth Cosgriff-Hernandez (University of Texas-Austin)
Allison Post, Mathews John, Mehdi Razavi (Texas Heart Institute, Houston, TX)
GRADUATE Travel Award: Injectable Hydrogels to Restore Cardiac Conduction Across Scarred Myocardium
12:30 PM - 1:00 PM Closing Remarks, Awards, and Survey
SPONSORS